5.10.2024
Deník
Poté, co v Česku opadla voda po nedávných povodních, se lidem naskytl pohled jako z katastrofického filmu – vytrhané koleje, odplavené silnice, zborcené domy. Všude spoušť. Už nyní je zřejmé, že se škody vyšplhají na desítky miliard korun. Ne všichni majitelé ale budou moci kvůli špatnému či chybějícímu pojištění domy opravit. Stejně jako po řádění tornáda před třemi lety na jižní Moravě se i nyní odhaluje velká slabina českých domácností – nedostatečné či zcela chybějící pojištění majetku. Lidé se tak musí po řádění přírodního živlu spoléhat na finanční pomoc od státu nebo ze solidárních sbírek. A rozhodně se nejedná o malou skupinu obyvatel. Zatímco v západní Evropě dosahuje propojištěnost majetku více než devadesát procent, v Česku je to jen něco přes padesát procent. „S vyšší propojištěností se setkáváme spíše západně od České republiky, stejná jako u nás a někde i nižší je úroveň propojištěnosti naopak směrem na východ,“ sdělil mluvčí České asociace pojišťoven Tomáš Pavlík.
ČASTÉ PODPOJIŠTĚNÍ
Ani zmíněná polovina Čechů, kteří mají uzavřené pojistné smlouvy, nemá po řádění přírodního živlu příliš důvodů k optimismu. Důvodem jsou nedostatečné pojistné limity, které nepokryjí opravy. Podle analýzy České asociace pojišťoven je na odpovídající částku pojištěna pouze třetina nemovitostí. „Průměrná výše podpojištění dosahuje 31 procent. To znamená, že pojištěný dostává plnění v průměru ve výši 69 procent skutečné škody,“ upřesnil pojistný matematik České asociace pojišťoven Petr Jedlička s tím, že bez pojištění je v současné době 1,6 milionu nemovitostí. Objem škod po živelních událostech přitom v Česku přibývá.
„Během téměř osmi měsíců letošního roku dosáhl objem škod 3,4 miliardy korun, což je více než loni za stejné období. Tehdy objem škod po povodních, vichřici, krupobití a srážkách činil 2,7 miliardy korun,“ přiblížil Jedlička. Do statistik se navíc ještě promítnou škody zářijové povodně.
BOOM PO ŘÁDĚNÍ ŽIVLU
Po řádění přírodních živlů Češi své postoje mění. Stejně jako po tornádu před třemi lety i nyní po povodních. „Naše zkušenosti ukazují, že významné živelní události vždy zvednou zájem o pojištění – to platí jak o těch, kteří jej dosud neměli, tak i o těch, kteří ho mají a řeší rozsah krytí a správné pojistné částky. Přístup je to správný, ale vždy je rozumné to dělat pravidelně, a ne poté, co přijdou takto ničivé události,“ řekl mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Jeho slova potvrzují i další pojišťovny. „Největší nárůst je viditelný nejen po takto plošných událostech, kterým čelíme právě teď, ale i po lokálnějších, ale medializovaných živelních pohromách, kdy zaznamenáváme meziměsíční nárůst počtu smluv o pojištění až o čtyřicet procent,“ uvedla mluvčí pojišťovny Uniqa Lenka Růžková. Zároveň upozornila, že někteří lidé se snažili narychlo pojistit svoji nemovitost před příchodem velké vody. „Velkou roli zde samořejmě sehrály obavy z blížící se pohromy. Zde je nutné podotknout, že pojištění povodně má svou logickou a nutnou čekací dobu od uzavření pojistné smlouvy, po kterou není pojištění proti povodni účinné,“ poznamenala Růžková. Kvůli častějším událostem začínají pojišťovny bedlivě sledovat škodní průběh. V budoucnu by tak mohlo pojištění zdražit. „V posledních letech se zvýšil počet škodních událostí a narostla i výše pojistného plnění. Dá se tedy očekávat, že se tato skutečnost promítne i do výše pojistného v tomto druhu pojištění,“ připustil mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa. Podle Marka z Generali České pojišťovny bude záležet na dalším vývoji a zda budou pohromy častější. „Z krátkodobého hlediska na extrémní počasí v takto izolovaných menších vlnách změnou cen nereagujeme. Nicméně škodní průběh samozřejmě v dlouhodobém horizontu pečlivě sledujeme,“ dodal Marek. „Kvůli z častějším událostem začínají pojišťovny bedlivě sledovat škodní průběh. V budoucnu by tak mohlo pojištění zdražit.“