Praha 12. června 2024 –⁠ V České republice je aktivních asi 4,7 milionu smluv životního pojištění. Na nich se Češi nejčastěji pojišťují proti úrazu. A to i přes to, že podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven se nejvíce bojí smrti. Nejméně je naopak trápí delší pobyt v nemocnici.

Smrt je nejhorší představitelnou situací týkající se zdraví pro 49 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven. Přesto se nejedná o nejčastěji pojišťované riziko – roce 2023 bylo uzavřeno pouze necelý milion případů krytí rizik tohoto typu u pojistných smluv. Češi se totiž raději pojišťují proti úrazu.

Pořadí

Událost

1

Smrt

2

Nesoběstačnost

3

Vážný úraz

4

Závažné onemocnění

5

Invalidita

6

Delší pobyt v nemocnici

 

Nejvíce hrozí úrazy

„Úraz je nejčastěji pojišťovanou událostí – loni figuroval na 2,6 milionech nově uzavřených rizik v rámci smluv životního pojištění. I proto jde zároveň o nejčastější pojistnou událost, kterou pojišťovny řeší,“ uvádí Petr Jedlička, analytik České asociace pojišťoven. Z téměř 420 tisíc rizikových pojistných událostí připadalo totiž 92 % právě na úrazy a pojišťovny jich v roce 2023 řešily 386 tisíc. „Životní pojištění má v první řadě řešit výpadek příjmů a zajistit stabilitu rodinného rozpočtu. To, že se Češi pojišťují více pro případ úrazu než smrti, je potvrzením sledovaného trendu podceňování vlastní hodnoty a přínosu,“ vysvětluje zástupkyně výkonného ředitele České asociace pojišťoven Helena Kutílek Zavázalová. Úraz se v obavách Čechů objevil ale až na 3. místě.

Riziko

Počet smluv, které ji kryjí

(2023)

Počet hlášených událostí

(2023)

úraz

2 606 104

386 099

invalidita, vážné nemoci, dlouhodobá péče

2 117 801

23 639

úmrtí

929 997

8 365

 

Nesoběstačnost je stále větším strašákem, hospitalizace se nebojíme

Ještě více než úrazy trápí Čechy nesoběstačnost – ta je tedy druhou nejobávanější zdravotní událostí. „Nesoběstačnost v našich průzkumech vychází dlouhodobě jako riziko, kterého se Češi nejvíce obávají. Ovšem i proti tomuto riziku je možné se dnes již pojistit. A novinkou rovněž je, že si o zaplacené pojistné na toto pojištění můžeme snížit základ daně z příjmu,“ doplňuje odborník na životní pojištění z České asociace pojišťoven Petr Koblížek. V roce 2023 bylo nově uzavřeno z této skupiny rizik dlouhodobé péče, vážných nemocí nebo invalidity celkem 2,1 případů nového pojištění. Pojistných událostí na nich klienti pojišťoven nahlásili téměř 24 tisíc.

Naopak nejmenší starosti dělá Čechům hospitalizace. „V roce 2023 bylo sjednáno 1,1 mil. nově pojištěných rizik hospitalizace na šestině všech nově uzavřených rizik u smluv životního pojištění. V roce 2023 na nich Češi hlásili 280 tisíc událostí,“ uzavírá Petr Jedlička.

-------------------------

O průzkumu:

Průzkum Češi a životní pojištění pro Českou asociaci pojišťoven proběhl online metodou na platformě Instant Research nezávislé výzkumné agentury Ipsos. Zúčastnilo se ho 1050 respondentů ve věku 18-79 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, místa a velikosti bydliště. Sběr dat proběhl v únoru 2024.